dermatolog Pruszków

Endokrynolog Pruszków

Endokrynologia to dziedzina medycyny skupiająca się na leczeniu zaburzeń pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego, potocznie zwanych również zaburzeniami hormonalnymi.

Czym zajmuje się lekarz endokrynolog?

Endokrynolog to lekarz specjalizujący się w chorobach układu dokrewnego. Diagnozuje i leczy zaburzenia wydzielania hormonów przez gruczoły dokrewne, a więc np. tarczycę, trzustkę, podwzgórze, przysadkę mózgową czy jajniki.
Niebezpieczna dla zdrowia jest zarówno nadprodukcja jednego z hormonów, jak i jego niedobór. Zaburzenia hormonalne mogą mieć różne podłoże – czasem są przekazywane w genach, mogą być związane z wiekiem czy płcią, wynikać ze źle zbilansowanej diety czy niezdrowego trybu życia. Ich leczenie wymaga ścisłej współpracy z lekarzem endokrynologiem.

Kiedy warto umówić się na wizytę u endokrynologa?

Zaburzenia w funkcjonowaniu układu hormonalnego mogą dotyczyć bardzo różnych, pełniących różną rolę gruczołów dokrewnych: szyszynki, podwzgórza, przysadki mózgowej, tarczycy, przytarczyc, grasicy, trzustki, nadnerczy, jajników czy jąder. Objawy różnią się w zależności od gruczołu, którego praca jest zaburzona. Najczęstsze niepokojące objawy, które powinny skłonić do konsultacji z endokrynologiem, to:
– przewlekłe zmęczenie lub wręcz przeciwnie: pobudliwość,
– zmienność nastroju,
– nagłe wahania wagi – zarówno jej szybki przyrost jak i spadek nie wynikające ze zmiany nawyków żywieniowych czy trybu życia,
– zmiany skórne: obfity trądzik, przebarwienia, nadmierna potliwość lub suchość skóry,
– potliwość, uderzenia gorąca,
– obrzęki, zwłaszcza kończyn,
– nadmierne owłosienie, zwłaszcza u kobiet,
– zaburzenia cyklu miesięcznego: długie cykle, brak miesiączki, trudności z zajęciem w ciążę, ból piersi.
– problemy z libido,
– u dzieci: zahamowany lub nadmierny wzrost, nienaturalne proporcje ciała, przedwczesne objawy dojrzewania.

Jakie choroby leczy endokrynolog?

Podczas wizyty lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad (możliwość umówienia wizyty do endokrynolog online), dopytując o niepokojące objawy i ich charakter, potem zleci badania, które pomogą wykryć lub wykluczyć zaburzenia pracy gruczołów układu dokrewnego – najczęściej szczegółową morfologię krwi, czasem również USG np. tarczycy.

Endokrynologia obejmuje leczenie szerokiego zakresu chorób:

– chorób tarczycy: nadczynności i niedoczynności tarczycy, choroby Hashimoto, choroby Gravesa-Basedova, guzów i nowotworów,
– chorób trzustki: cukrzycy i guzów endokrynnych,
– chorób przysadki mózgowej: nadczynności i niedoczynności przysadki mózgowej, moczówki prostej, zespołu Cushinga, akromegalii, hiperprolaktynemii,
– chorób nadnerczy: nadczynności i niedoczynności nadnerczy, zespołu Cushinga, zespołu Addisona, nadciśnienia hormonalnego,
– chorób gruczołów płciowych: zaburzeń dojrzewania, zaburzeń miesiączkowania, menopauzy, andropauzy, niepłodności,
– zespołów androgennych: nadmiernego owłosienia, łysienia, trądziku.

Endokrynolog Pruszków

Sposób leczenia jest indywidualnie dobierany do pacjenta po postawieniu diagnozy. Jego celem jest wyrównanie pracy hormonów i pozbycie się przykrych dolegliwości. Umów wizytę w naszej klinice SENSAMED w Pruszkowie do dobrego endokrynologa.

Drodzy Pacjenci,

Wasze bezpieczeństwo, bezpieczeństwo innych pacjentów i bezpieczeństwo personelu Kliniki SENSAMED są naszym priorytetem i wymagają wspólnej troski, uwagi oraz odpowiedzialności.

Nasza placówka medyczna nie jest przygotowana na przyjmowanie pacjentów zakaźnych. Niemniej pragnąc nieść nieprzerwaną pomoc Pacjentom reprezentowanych w naszej Przychodni specjalności lekarskich nie chcemy dopuścić do sytuacji, w której zajdzie konieczność zastosowania kwarantanny. To automatycznie pociągnęłoby za sobą czasowe zawieszenie działalności, przerwanie pracy lekarzy i udzielania świadczeń zdrowotnych potrzebującym.

Dlatego w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną wprowadzamy do odwołania zasady opisane w punktach poniżej. Pacjenci, którzy się do nich nie zastosują, NIE BĘDĄ PRZYJMOWANI.

PRZED WIZYTĄ:

W POCZEKALNI:

PODCZAS WIZYTY:

Serdecznie dziękujemy za zrozumienie i przestrzeganie powyższych zasad,

dr Beata Rutkiewicz
Kierownik Przychodni