dermatolog Pruszków

IPL – na rumień, przebarwienia i fotoodmładzanie

Zastosowanie / wskazania do zabiegu:

 • usuwanie rumienia i zamykanie drobnych naczynek
 • laserowe usuwanie znamion pigmentacyjnych, zmian posłonecznych i innego pochodzenia
 • laserowe leczenie trądziku różowatego
 • fotoodmładzanie, usuwanie zmarszczek, przeciwdziałanie wiotkości – ujędrnianie skóry

Okolice zabiegowe
Najczęściej zabiegi wykonywane są na twarzy. Inne popularne obszary zabiegowe to szyja, dekolt, dłonie, przedramiona, choć mogą to być dowolne obszary ciała – patrz cennik.

Efekty zbiegu
Po zabiegu zanikają zaczerwienienia, drobne naczynka staja się niewidoczne. Przebarwienia bledną i znikają. Zmianie i ujednoliceniu ulega koloryt skóry. Skóra staje się jaśniejsza i jędrniejsza. przyjmuje świeższy wygląd – wraca do swojego naturalnego wyglądu. Poprawia się napięcie, a pory stają się mniej widoczne. Oprócz szybko po zabiegu widocznego zaniku zaczerwienienia zabieg w istotnym stopniu stymuluje przebudowę i powstawania nowego kolagenu. Efekty z tym związane są widoczne po około 3-4 tygodniach. Pełny efekt zabiegowy widoczny jest po około 2 miesiącach. Przebudowa kolagenu w skórze poddanej zabiegowi trwa nawet od 3 do 6 miesięcy. W zależności od potrzeby skóry zalecane jest od 3 do 4 zabiegów w okresach, co 4-5 tygodni.

Na czym polega zabieg:
IPL (Intense Pulsed Light) to diodowe źródło światła dużej mocy o wyselekcjonowanym widmie (500-600 nm). Dzięki temu precyzyjnie oddziałuje na konkretne tkanki, w tym przypadku na barwniki skóry – melaninię i hemoglobinę. W wyniku zabiegu drobne naczynka stają się niewidoczne, rumień zanika. Uzyskany efekt termiczny w głębi tkanki skórnej stymuluje również przebudowę i tworzenie się nowego kolagenu w ramach procesu naturalnego gojenia w wyniku czego poprawia się jędrność skóry.

Przygotowanie i przebieg zabiegu:
Zaleca się, ażeby pacjent był dobrze nawodniony. Skórę poddawaną leczeniu oczyszcza się przed zabiegiem. Pacjent otrzymuje okulary ochronne, nakłada się żel i poprzez przykładanie głowicy lasera i generowanie impulsu silnego światła zamyka (usuwa) popękane naczynia krwionośne. Dla zmniejszenia dolegliwości zabiegu głowica jest chłodzona. Zabieg, w zależności od powierzchni, trwa około 30’.

Po zabiegu
Odczucia mogą być podobne jak po silnym opaleniu się / lekkim poparzeniu słonecznym – skóra jest zaczerwieniona i rozgrzana, może wystąpić uczucie ciepła i pieczenia – dlatego schładzamy ją zimnymi okładami. Tkliwość i obrzęk mogą utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni.
Przy prawidłowym gojeniu czas regeneracji trwa około 3 dni. Należy wtedy szczególnie dbać o czystość i higienę miejsca poddanego terapii, stosować preparaty łagodzące i regenerujące. Nasze ulubione to Avene Cicalfate, LaRoche Possey Cicaplast ewentualnie Nanobase krem. W celu uniknięcia ryzyka przebarwień bezwzględnie nie należy opalać skóry poddanej zabiegowi, natomiast stosować kremy z filtrem UVA, UVB o wysokich wskaźnikach ochrony SPF 50, przez min. 4 tyg. po zabiegu. Przez kilka dni należy unikać gorących kąpieli, korzystania z sauny, solarium, picia alkoholu, nadmiernego wysiłku fizycznego (czynniki te powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych). Ponadto zaleca się:
• myć skórę żelem bezmydłowym lub tonikiem bezalkoholowym, ewentualnie czystą wodą,
• stosować kosmetyki łagodzące i nawilżające 2-3 razy dziennie,
• delikatnie skórę osuszać, nie trzeć, nie drażnić,
• odstawić preparaty o działaniu złuszczającym.
Gojeniu i przebudowie kolagenu sprzyja odpowiednia suplementacja: wolnouwalniająca się witamina C << dowiedz się więcej >> np.: Ascolip – preparat liposomalny polskiej firmy Genexo, lub tańsze C 1000 Plus Delayed Release Tablet Technology firmy CaliVita, czy Witamina C Timed Realase with Rose Hips firmy Swanson oraz krzem np.: Inwex Remedies Silor B+J, które są generalnie dobre dla utrzymania kondycji skóry, podobnie jak witamina E zalecana, gdyż w pewnym stopniu chroni przed powstawaniem przebarwień.

Przeciwskazania:

 • Stosowanie światłouczulających: leków (np.: retinoidy w ostatnich 6 miesiącach, tetracykliny, leki psychotropowe, … – prosimy o pełną listę aktualnie przyjmowanych leków celem ich sprawdzenia przed zabiegiem pod tym kątem), ziół (np.: dziurawiec, rumianek, nagietek …) suplementów (np.: β – karoten / witamina A), kosmetyków zawierających retinoidy. Wyżej wymienione preparaty powinny być odstawione na 2 tygodnie przed zabiegiem.
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi (odstawić na 1 tydzień przed zabiegiem, jeśli można)
 • Świeża opalenizna (1 miesiąc), stosowanie samoopalaczy
 • Czynna opryszczka, bielactwo, padaczka, aktywna faza łuszczycy, niewyrównana cukrzyca
 • Aktywne stany zapalne w miejscu zabiegowym
 • Niedawno wykonany peeling
 • Infekcja ogólnoustrojowa
 • Skłonność do powstawania bliznowców – keloidów
 • Ciąża
 • Spożywanie alkoholu (24 godziny przed zabiegiem)

Bezpieczeństwo
Zabiegów nie wykonuje się w okresie wysokiego nasłonecznia – późnej wiosny i lata, jak również kiedy przewiduje się ekspozycję pacjenta na silne słońce w okresie do 1,5 m-ca po zbiegu.
Zabieg przeprowadzany jest urządzeniem medycznym ALMA Harmony głowicą Dye VL, po kwalifikacji, na zlecenie i pod kontrolą doświadczonego lekarza dermatologa w placówce będącej podmiotem leczniczym.

Zobacz też:

Dlaczego polecamy witaminę C >>

Drodzy Pacjenci,

Wasze bezpieczeństwo, bezpieczeństwo innych pacjentów i bezpieczeństwo personelu Kliniki SENSAMED są naszym priorytetem i wymagają wspólnej troski, uwagi oraz odpowiedzialności.

Nasza placówka medyczna nie jest przygotowana na przyjmowanie pacjentów zakaźnych. Niemniej pragnąc nieść nieprzerwaną pomoc Pacjentom reprezentowanych w naszej Przychodni specjalności lekarskich nie chcemy dopuścić do sytuacji, w której zajdzie konieczność zastosowania kwarantanny. To automatycznie pociągnęłoby za sobą czasowe zawieszenie działalności, przerwanie pracy lekarzy i udzielania świadczeń zdrowotnych potrzebującym.

Dlatego w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną wprowadzamy do odwołania zasady opisane w punktach poniżej. Pacjenci, którzy się do nich nie zastosują, NIE BĘDĄ PRZYJMOWANI.

PRZED WIZYTĄ:

W POCZEKALNI:

PODCZAS WIZYTY:

Serdecznie dziękujemy za zrozumienie i przestrzeganie powyższych zasad,

dr Beata Rutkiewicz
Kierownik Przychodni