dermatolog Pruszków

Trądzik pospolity (acne vulgaris)

Objawy / dolegliwości
Jeśli masz w okolicach łojotokowych (twarz, plecy) krosty, guzki, pseudocysty, torbiele ropne, zaskórniki zamknięte i otwarte to najprawdopodobniej jesteś w gronie ok. 85% chłopców i 80% dziewcząt, którzy mają trądzik. Pewnie nie pociesza cię, że nawet w gronie dorosłych jest to dość popularna choroba. Pewnie już wiesz, że jest to choroba przewlekła, której towarzyszy łojotok. Zwiększona produkcja łoju oraz nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych powodują, że może powstać czop rogowy blokujący odpływ łoju w aparacie włosowo-łojowym. Wtórnie do tych zmian może nastąpić zasiedlenie gruczołów łojowych przez bakterie Propionibacterium acnes oraz mogą wystąpić towarzyszące reakcje: zapalna i immunologiczna. Niestety w wielu przypadkach po gojących się zmianach pozostają przebarwienia i blizny.

Leczenie trądziku
Metoda leczenia trądziku dobierana jest przez dermatologa indywidulanie do każdego przypadku, najczęściej w zależności od nasilenia i postaci zmian oraz typu skóry. Zdarza się, iż wpływ na nasilenie zmian ma niewyrównanie hormonalne lub występowanie nietolerancji pokarmowych. Może to wymagać wykonania dodatkowych badań lub testów – co również oferujemy w naszej Klinice. Leczenie w przypadku mniej nasilonych zmian często polega na podawaniu preparatów zewnętrznych oraz właściwej codziennej pielęgnacji. Przy zmianach nasilonych, z silnym odczynem zapalnym i zmianami ropnymi może być konieczne dodatkowo włączenie leczenia doustnego. Najcięższe przypadki trądziku mogą być skutecznie leczone za pomocą retionoidów (izotretinoina) doustych. Ta silna, aczkolwiek długotrwała (trwająca nawet do 12 miesięcy), kuracja wymaga pozostawania pacjenta pod systematyczną, okresową kontrolą lekarza.

Peelingi medyczne w leczeniu trądziku
Zazwyczaj, w wyniku zastosowania zindywidualizowanej terapii, po początkowym okresie intensywnego leczenia większość nasilonych zmian zanika i udaje się uzyskać znaczącą redukcje intensywności i ilości zmian oraz wyraźną wizualną poprawę wyglądu skóry. Dla utrzymania tego efektu konieczna są samodzielna właściwa pielęgnacja na co dzień przez pacjenta zgodnie z zaleceniami dermatologa oraz okresowe zabiegi ukierunkowane na zmniejszenie łojotoku i niedopuszczenie do zatkania się ujść gruczołów łojowych. To zadanie doskonale spełniają oferowane przez nas peelingi medyczne. Dzięki tym zabiegom wielu spośród naszych pacjentów o silnych skłonnościach trądzikowych utrzymuje swoją skórę w nienagannej kondycji przez długi czas. W wielu przypadkach jest to kluczowe dla poprawy stanu psychicznego zwłaszcza młodych pacjentów, dla których defekty wyglądu silniej wpływają na samoocenę, otwartość na nowe kontakty i generalnie samopoczucie. Podkreślenia wymaga, że ten sposób, czy część terapii, pozbawiona jest obciążeń dla organizmu pacjenta efektami ubocznymi, które nieodłącznie muszą być brane pod uwagę przy leczeniu farmakologicznym. Ponieważ w naszej Klinice oprócz leczenia dermatologicznego ci sami lekarze specjaliści zajmują się medycyną estetyczną i nie jesteśmy związani procedurami lecznictwa uspołecznionego, to dla naszych pacjentów możemy swobodnie dobierać i stosować te metody, zabiegi, czy preparaty, które zgodnie z naszą najlepszą wiedzą i doświadczeniem w ich indywidualnym przypadku dadzą najlepszy efekt.
Stosowanie peelingów, oprócz zapobiegania pojawiania się nowych zmian trądzikowych, w znacznym stopniu koryguje mogące pojawić się przebarwienia potrądzikowe i w pewnym stopniu redukuje blizenki po zagojonych zmianach. Innym pożądanym efektem towarzyszącym peelingom jest rozjaśnienie i ujędrnienie skóry.

Leczenie przebarwień i blizn potrądzikowych
Również te (tj. przebarwienia i blizny potrądzikowe), defekty mogą być skutecznie leczone w naszej Klinice. I tak w przypadku przebarwień dermatolog dobierze właściwy zabieg (lub ich kombinację) spośród np: zabiegów laserem IPL, zabiegów laserem Er – YAG, zabiegu Cosmelan / Dermamelan, czy Perfect Peel.
Dla wypłycenia blizn mogą być stosowane zabiegi laserem Er – YAG lub laserem CO2, za pomocą którego, o ile to będzie konieczne, po kliku zabiegach można doprowadzić nawet do całkowitej przebudowy skóry.

Drodzy Pacjenci,

Wasze bezpieczeństwo, bezpieczeństwo innych pacjentów i bezpieczeństwo personelu Kliniki SENSAMED są naszym priorytetem i wymagają wspólnej troski, uwagi oraz odpowiedzialności.

Nasza placówka medyczna nie jest przygotowana na przyjmowanie pacjentów zakaźnych. Niemniej pragnąc nieść nieprzerwaną pomoc Pacjentom reprezentowanych w naszej Przychodni specjalności lekarskich nie chcemy dopuścić do sytuacji, w której zajdzie konieczność zastosowania kwarantanny. To automatycznie pociągnęłoby za sobą czasowe zawieszenie działalności, przerwanie pracy lekarzy i udzielania świadczeń zdrowotnych potrzebującym.

Dlatego w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną wprowadzamy do odwołania zasady opisane w punktach poniżej. Pacjenci, którzy się do nich nie zastosują, NIE BĘDĄ PRZYJMOWANI.

PRZED WIZYTĄ:

W POCZEKALNI:

PODCZAS WIZYTY:

Serdecznie dziękujemy za zrozumienie i przestrzeganie powyższych zasad,

dr Beata Rutkiewicz
Kierownik Przychodni