Endokrynolog Pruszków

Endokrynologia to dziedzina medycyny skupiająca się na leczeniu zaburzeń pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego, potocznie zwanych również zaburzeniami hormonalnymi.

Czym zajmuje się lekarz endokrynolog?

Endokrynolog to lekarz specjalizujący się w chorobach układu dokrewnego. Diagnozuje i leczy zaburzenia wydzielania hormonów przez gruczoły dokrewne, a więc np. tarczycę, trzustkę, podwzgórze, przysadkę mózgową czy jajniki.
Niebezpieczna dla zdrowia jest zarówno nadprodukcja jednego z hormonów, jak i jego niedobór. Zaburzenia hormonalne mogą mieć różne podłoże – czasem są przekazywane w genach, mogą być związane z wiekiem czy płcią, wynikać ze źle zbilansowanej diety czy niezdrowego trybu życia. Ich leczenie wymaga ścisłej współpracy z lekarzem endokrynologiem.

Kiedy warto umówić się na wizytę u endokrynologa?

Zaburzenia w funkcjonowaniu układu hormonalnego mogą dotyczyć bardzo różnych, pełniących różną rolę gruczołów dokrewnych: szyszynki, podwzgórza, przysadki mózgowej, tarczycy, przytarczyc, grasicy, trzustki, nadnerczy, jajników czy jąder. Objawy różnią się w zależności od gruczołu, którego praca jest zaburzona. Najczęstsze niepokojące objawy, które powinny skłonić do konsultacji z endokrynologiem, to:
– przewlekłe zmęczenie lub wręcz przeciwnie: pobudliwość,
– zmienność nastroju,
– nagłe wahania wagi – zarówno jej szybki przyrost jak i spadek nie wynikające ze zmiany nawyków żywieniowych czy trybu życia,
– zmiany skórne: obfity trądzik, przebarwienia, nadmierna potliwość lub suchość skóry,
– potliwość, uderzenia gorąca,
– obrzęki, zwłaszcza kończyn,
– nadmierne owłosienie, zwłaszcza u kobiet,
– zaburzenia cyklu miesięcznego: długie cykle, brak miesiączki, trudności z zajęciem w ciążę, ból piersi.
– problemy z libido,
– u dzieci: zahamowany lub nadmierny wzrost, nienaturalne proporcje ciała, przedwczesne objawy dojrzewania.

Jakie choroby leczy endokrynolog?

Podczas wizyty lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad (możliwość umówienia wizyty do endokrynolog online), dopytując o niepokojące objawy i ich charakter, potem zleci badania, które pomogą wykryć lub wykluczyć zaburzenia pracy gruczołów układu dokrewnego – najczęściej szczegółową morfologię krwi, czasem również USG np. tarczycy.

Endokrynologia obejmuje leczenie szerokiego zakresu chorób:

– chorób tarczycy: nadczynności i niedoczynności tarczycy, choroby Hashimoto, choroby Gravesa-Basedova, guzów i nowotworów,
– chorób trzustki: cukrzycy i guzów endokrynnych,
– chorób przysadki mózgowej: nadczynności i niedoczynności przysadki mózgowej, moczówki prostej, zespołu Cushinga, akromegalii, hiperprolaktynemii,
– chorób nadnerczy: nadczynności i niedoczynności nadnerczy, zespołu Cushinga, zespołu Addisona, nadciśnienia hormonalnego,
– chorób gruczołów płciowych: zaburzeń dojrzewania, zaburzeń miesiączkowania, menopauzy, andropauzy, niepłodności,
– zespołów androgennych: nadmiernego owłosienia, łysienia, trądziku.

Endokrynolog Pruszków

Sposób leczenia jest indywidualnie dobierany do pacjenta po postawieniu diagnozy. Jego celem jest wyrównanie pracy hormonów i pozbycie się przykrych dolegliwości. Umów wizytę w naszej klinice SENSAMED w Pruszkowie do dobrego endokrynologa.