Laser erbowo yagowy (Er:YAG)

Zastosowanie / wskazania do zabiegu:

 • Peeling laserowy – odnowienie naskórka, zmniejszanie ujść gruczołów łojowych (porów), zmniejszanie łojotoku, ujenolicenie kolorytu
 • Zwiększanie gęstości skóry (usuwanie drobnych zmarszczek)
 • Leczenie blizn i przebarwień potrądzikowych
 • Usuwanie grudkowych i guzkowych zmian na skórze

Okolice zabiegowe
Najczęściej zabiegi wykonywane są na twarzy. Inne popularne obszary zabiegowe to szyja, dekolt, choć mogą to być dowolne obszary ciała.

Efekty zbiegu
W wyniku zabiegu wierzchnia warstwa naskórka zostaje odparowana. Po kilku dniach następuje dodatkowo złuszczenie kolejnej jego warstwy. Ujścia gruczołów łojowych – pory, ulegają wypłyceniu i zmniejszeniu. Koloryt skóry ulega ujednoliceniu, przebarwienia blakną i zanikają, blizny ulegają wypłyceniu. Z czasem gęstość skóry i jej napięcie poprawiają się. Drobne zmarszczki stają się mniej widoczne.

Na czym polega zabieg
Dla lasera Er:YAG o długości fali 2940 nm w tkankach chromatoforem jest woda i to przede wszystkim jej światło przekazują swoją energię. Pod działaniem impulsu pochłaniająca energię woda w wierzchnich warstwach skóry gwałtownie odparowuje niejako „odstrzeliwując” naskórek – słychać charakterystyczne pyknięcie. Dzięki temu ten typ lasera doskonale się sprawdza przy resurfacingu skóry, a zabieg jest bezpieczny. Po zabiegu skóra się złuszcza i tworzy się nowy naskórek. Nie jest on szczególnie dolegliwy, a gojenie i regeneracja skóry następują relatywnie szybko. Przy ustawieniu krótkich czasów impulsów otrzymujemy efekt zimnej ablacji naskórka z niewielkim uszkodzeniem cieplnym. Jeśli chcemy dodatkowo mocniej zastymulować ciepłem przebudowę kolagenu w głębszych warstwach skóry laser umożliwia precyzyjną zmianę ustawień tj. odpowiednie wydłużenie impulsu ewentualnie dodatkowo zwiększenie energii. Efekty związane z przebudową kolagenu są widoczne po około 3-4 tygodniach, a proces ten trwa nawet od 3 do 6 miesięcy. Pełny efekt jest widoczny po około 2 miesiącach.
W zależności od potrzeby skóry zalecane jest od 3 do 4 zabiegów w okresach, co 4-5 tygodni.

Przygotowanie i przebieg zabiegu:
Pacjent, o ile nie występuje żadne z niżej wymienionych przeciwskazań, nie wymaga szczególnego przygotowania do zabiegu. Zaleca się, ażeby był dobrze nawodniony. Skórę w polu zabiegowym oczyszcza się. Pacjent otrzymuje okulary ochronne, a pole zabiegowe pokrywane jest miejsce przy miejscu impulsami. W razie odczuwania silnego pieczenia podczas zabiegu ulgę przynosi nawiew silnie schłodzonego powietrza. Przy dwóch przejściach stosuje się znieczulenie miejscowe specjalnym preparatem do znieczuleń przy zabiegach laserowych na bazie lignokainy. Znieczulenie trwa ok. 30’, a sam zabieg, w zależności od powierzchni poddawanej terapii, około 30’ i nie jest szczególnie dolegliwy. Zabieg może być łączony z podaniem osocza bogatopłytkowego.

Po zabiegu

Pierwszym godzinom po zabiegu towarzyszy uczucie pieczenia i rumień. Może wystąpić też lekki obrzęk. Wyraźną ulgę przynosi chłodny nawiew, lub, o ile niema słońca, spacer na świeżym powietrzu. Później powierzchnia skóry stanie się przesuszona i twarda – będzie wrażenie ściągnięcia. Należy wtedy stosować preparaty łagodzące i regenerujące. Nasze ulubione to Avene Cicalfate, LaRoche Possey Cicaplast ewentualnie Nanobase krem. Po około 2 – 3 dniach należy spodziewać iż, a nastąpi złuszczenie się naskórka. Przy prawidłowym gojeniu najczęściej czas regeneracji trwa od 4 do 6 dni. Do tego czasu należy szczególnie dbać o czystość i higienę miejsca poddanego terapii, stosować preparaty łagodzące i regenerujące. Należy unikać opalania się, stosować kremy z filtrem przez ok 1,5 m-ca.
Gojeniu i przebudowie kolagenu sprzyja odpowiednia suplementacja: witaminą C << dowiedz się więcej >> np.: Ascolip – liposomalna polskiej firmy Genexo, lub wolnouwalniające się, tańsze C 1000 Plus Delayed Release Tablet Technology firmy CaliVita, czy Timed Realase with Rose Hips firmy Swanson oraz krzem np.: Inwex Remedies Silor B+J, które są generalnie dobre dla utrzymania kondycji skóry, podobnie jak witamina E zalecana, gdyż w pewnym stopniu chroni przed powstawaniem przebarwień.

Przeciwskazania:

 • Stosowanie światłouczulających: leków (np.: retinoidy w ostatnich 6 miesiącach, tetracykliny, leki psychotropowe, … – prosimy o pełną listę aktualnie przyjmowanych leków celem ich sprawdzenia przed zabiegiem pod tym kątem), ziół (np.: dziurawiec, rumianek, nagietek, …), suplementów (np.: β – karoten / witamina A), kosmetyków zawierających retinoidy. Wyżej wymienione preparaty powinny być odstawione na 2 tygodnie przed zabiegiem.
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi (odstawić na 1 tydzień przed zabiegiem, jeśli można)
 • Świeża opalenizna (1 miesiąc), stosowanie samoopalaczy
 • Czynna opryszczka, bielactwo, padaczka, aktywna faza łuszczycy, liszaj, niewyrównana cukrzyca, choroba nowotworowa, rozrusznik serca
 • Aktywne stany zapalne w miejscu zabiegowym, liszajec
 • Czynne choroby autoimmunologiczne np.: toczeń układowy, twardzina
 • Niedawno – na 4 tygodnie przed zabiegiem, wykonany peeling
 • Depilacja woskiem lub pęsetą na 2 tygodnie przed zabiegiem
 • Infekcja ogólnoustrojowa, zakażenia wirusowe jak HIV, WZW
 • Bardzo sucha lub wrażliwa skóra
 • Ciąża, karmienie piersią
 • Spożywanie alkoholu (24 godziny przed zabiegiem)
 • Nadmierne oczekiwania od zabiegu

Bezpieczeństwo
Zabiegów nie wykonuje się w okresie wysokiego nasłonecznia – późnej wiosny i lata, jak również kiedy przewiduje się ekspozycję pacjenta na silne słońce w okresie do 1,5 m-ca po zbiegu.
Zabieg przeprowadzany jest laserem medycznym Fotona Dualis SP po kwalifikacji, na zlecenie i pod kontrolą doświadczonego lekarza dermatologa w placówce będącej podmiotem leczniczym.

Zobacz też:
Laserowe leczenie wysiłowego nietrzymanie moczu IncontiLase »
Laserowa plastyka pochwy IntimaLase »
Dlaczego polecamy witaminę C »